Forundersøgelser påbegyndt i Karrebæk Fjord og Dybsø Fjord for at finde egnede steder til genopretning af mindre stenrev.
36 unge filmskabere fra Næstved og Flensburg får nyt springbræt, når Talentskolen i Næstved lancerer internationalt talentprogram for dansk-tyske kortfilm.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Tappernøje og fundet nogle attraktive tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Coop365.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Tappernøje. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Tappernøje.
På Grundlovsdag 5. juni 2026 fejres Græshoppebroens 90-års jubilæum – broen, der forbinder Enø med Sjælland og gennem tiden har udviklet sig til et ikonisk vartegn for området.
Omfattende udvikling og miljøinvesteringer forvandler Rådmandshaven de kommende år og vil give borgerne et markant forbedret og grønt byrum i Næstved.
Oasen med varmtvandsbassin i Næstved Svømmehal lukkes midlertidigt fra uge 32 til uge 41, mens glatte fliser udskiftes for at øge sikkerheden for gæsterne.
Byrådet i Næstved har besluttet, at NK-Forsyning udtræder af Envafors-samarbejdet med Slagelse og Sorø, så forsyningen bliver 100% lokalt ejet og styret.
Nye udearealer på Næstved Specialskole giver mulighed for leg og fællesskab året rundt med multibane, inkluderende legepladser og musikredskaber til elever med forskellige behov.
Med et nyt rusmiddelcenter på hospitalsgrunden tager Næstved Kommune og Region Sjælland første skridt mod at samle sundhedstilbud centralt i Sundhedsby Næstved.
Onsdag klokken 18.13 anholdt politiet fire personer ved Tappernøje. De anholdte, en 22-årig mand, en 38-årig mand, en 41-årig kvinde og en 42-årig mand, er sigtet for overtrædelse af straffelovens bestemmelser om euforiserende stoffer.
En 50-årig mand blev tirsdag anholdt af politiet på en adresse i Tappernøje efter en anmeldelse om vold. Episoden involverede en uoverensstemmelse mellem den 50-årige og en 59-årig mand, hvor den 50-årige stak ud efter den 59-årige med en skruetrækker, hvilket resulterede i, at den 59-årige blev ramt.
Jasmin Charlotte Hansen har nu fået et æbletræ opkaldt efter sig som en del af en ny æbleplantage, der blev indviet sammen med Næstveds borgmester ved ny skovrejsning sydøst for Gelsted.
Sommerferien handler for mange om at koble af, være sammen og få et afbræk fra hverdagen. Men når ferien skal planlægges, fylder økonomi, overblik og fleksibilitet mere end tidligere hos mange danskere.